Tábořiště

Vřesovice

Tábořiště je umístěno v chatové oblasti mezi obcemi Vřesovice a Osvětimany. Souběžně s ním je potůček tekoucí do cca 250m vzdálené přehrady. Celé tábořiště obklopuje velmi členitým terénem. Technické vybavení tábořiště je více jak dobré, včetně hlavní budovy se zavedenou elektřinou, kuchyní a jídelnou.

Tábořiště Tábořiště

Poloha a spojení:

GPS:  49°4'4.607"N, 17°13'40.689"E    (N 49°4.07678', E 17°13.67815')

vlakem nebo autobusem do Kyjova, z Kyjova autobusem směr Osvětimany, nejbližší zastávka Vřesovice - Paseky, 3km pěší chůze na tábořiště. (Příp. lze objednat zvláštní autobus z Kyjova - ČSAD Kyjov, který zastaví na konci místní části Vřesovice - Paseky a dále asi 500m pěší chůze s kopce na tábořiště.) V případě zájmu zašleme kopii mapy s vyznačenou trasou pěší chůze. Tábořiště se nachází v údolí Klimentského potoka asi 1km od rekreační chaty Radost, na okraji rekreační oblasti, v údolí jsou další 4 tábořiště patřící jiným organizacím, všechny spolu vycházíme a v případě potřeby si navzájem vypomáháme.

Mapy:

KČT 90 - Slovácko - Chřiby, čtverec v mapě D3 Soubor turistických map - Kroměřížsko 1:100 000, čtverec v mapě E2 horní část

Cíle výprav aneb okolí:

Tábořiště leží na úpatí hornatiny Chřiby uprostřed moravského Slovácka s bohatou možností pěší či cyklo turistiky. Asi 500 m od tábořiště možnost koupání v Osvětimanské přehradě (někdy uváděný název nádrž Březinka), asi 1km veřejné koupaliště Osvětimany. Další možnosti koupání např. koupaliště Kyjov, Leopoldov - Smraďavka (také léč. pramen), koupaliště Koryčany (údolní nádrž Koryčany je zásobárnou pitné vody - nelze se koupat). Cílem jednodenních pěších výprav může být např. poutní místo - hradiště Sv. Kliment - s kaplí, základy kostela - působili zde Cyril a Metoděj- zvonice a pramen, 5. a 6. 7. je tu také slavnostní mše pro poutníky a doprovodný program. Zřícenina hradu Cimburk, barokní hřbitov ve Střílkách, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, klášter s lapidáriem a poutní místo na Velehradě. Z přírodních zajímavostí lze navštívit různé skalní útvary např. Kozel, Kazatelna, Babí lom, přír. rezervace Moravanské louky, Holý kopec atd.

Obchody, úřady…:

Potraviny a smíšené zboží ve Vřesovicích nebo Osvětimanech (taktéž pošta - dle domluvy), lékař je ve Vřesovicích (je to skaut a dle potřeby přijede i na tábořiště), nemocnice v Kyjově. V případě zájmu a pokud dodáte údaje o názvu org. jednotky, vedoucím a zdravotníkovi tábora ( jméno a příjmení, rod. číslo a kontakt) a předpokládaném počtu účastníků do poloniny května, zajistíme také hlášení na hyg. stanici (Hodonín), lékaři, obecnímu úřadu Vřesovice, pokud bude třeba a dodáte číslo SPZ auta zajistíme též povolení vjezdu. Zákaz vjezdu je asi 500m od tábořiště, ale autem se objíždí asi 1,5km zákazem vjezdu. Takže pokud budeme mít údaje včas, zajistíme také veškeré písemnosti nutné k táboření. Kostel s pravidelnou nedělní mší v Osvětimanech.

Voda, dřevo a vybavení:

Kolem tábořiště teče Klimentský potok, pitná voda se zatím dováží asi 100m od tábořiště ze společné studny, užitková voda se čerpá ze studny na tábořišti. Stavíme venkovní "sprchu-konev" a umývárnu, vodu je možné ohřát v "brutaru". Máme povolený sběr dřeva pro potřeby topení a vaření, jiné dříví třeba domluvit se správcem základny nebo hajným. Na tábořišti stojí trvale dřevěný srub s el. energií, ve kterém je jídelna či společenská místnost, kuchyň (v létě stavíme letní kuchyň vedle srubu) a sklad potravin. Dále je tu "zdravotnický vojenský vůz", který může sloužit jako izolace a je zde možnost zatopit. Dvě stavební buňky slouží jako sklad materiálu a nářadí a 2x dřevěné suché WC, 1x pro kuchyň a 4x pro táborníky (příp. lze oddělit Ch a D). Celé "technické" zázemí stojí vedle či za srubem, takže není narušen estetický vzhled tábořiště. K dispozici je deset stanů s klasickou dřevěnou podsadou, 2x dřevěná postel, podlážka. Dále je možno přistavět celoplátěné stany s kovovou konstrukcí (asi 10stanů, další jsou horší kvality) , podlážkou a 2x postelí a matracemi. Matrace je možno využít i do dřevěných podsad. Letní kuchyň je dřevěná oplachtovaná přístavba srubu se zděnými kamny s ocelovými pláty, pracovními stoly a výdej. pultem. Dle zájmu možno také zajistit 1x tee-pee. Tábořiště je vybaveno běžným nářadím a nádobím kromě nožů (mazací nože jsou), je třeba si zajistit také sport. pomůcky - míče, ringo apod. Podrobný seznam inventáře a provozní pravidla základny při zájmu dodáme. Cena je 20 Kč/noc + cena spotřebované el. energie (asi 300Kč na 14 dnů - dle skutečné spotřeby).

Rezervace tábořiště:

e-mail: vresovice@junak-ratiskovice.cz