Co (ne)kupovat

Batohy

poměrně velká investice, nejdůležitější část výstroje (do studeného spacáku si můžete vzít teplé oblečení, ale když vám cestou z nádraží na klubovnu odpadne jeden ramenní popruh, těžko ten kilometr ponesete 10 kg batoh v ruce)

nevhodné batohy:

cokoliv od vietnamců

LOAP Kayuk nemá boční kompresní (stahovací) popruhy – batoh se nedá po sbalení „zeštíhlit“ (cca 1600 Kč)

LOAP Miwok - boční zip po celé délce batohu je umístěn tak, že ho kompresní popruhy batohu roztahují – velmi brzy se rozjede (cca 1600Kč)

batohy zn. crossroad ze sportissima - dejte pozor, aby batoh měl vše co má mít (posuvná záda, komoru na spacák, boční kompresní popruhy,...) - některé tyto batohy jsou dobré, jiné až tak moc ne.

 

osvědčené batohy:

Pinguin activent 48 nemá posuvný zádový systém – jen pro děti, které už moc neporostou! (cca 2300Kč)

Pinguin activent 55 má posuvný zádový systém (cca 2300 Kč)

Killimanjaro Annapurna 40 – nízkonákladový batoh z Herviss sportu pro malé děti, má vše co by měl mít, ale nemá příliš kvalitní meteriály (tkaniny, zipy, přezky) a ne moc kvalitní šití, ale zatím všem v oddíle drží (cca 1900 Kč, v akcích občas i levněji)

Doldy zebra 38 batoh s přizpůsobení dětem a ženám (cca 2200 Kč)

Gemma expedition 50 velmi kvalitní materiál i provedení, jednoduchý a spolehlivý (cca 3000 Kč)

 

 

Nože

zavíráky s pojistkou nebo pevné s čepelí cca 6-10 cm dlouhou, bez dalších „vychytávek“

  • slouží zejména k přípravě jídla (krájení chleba, škrábání brambor a zeleniny, krájení všeho možného, mazání chleba) a k práci se dřevem (vyřezávání)
  • na výpravách si většinou nepilujeme nehty, neotevíráme víno ani nic nešroubujeme – šroubováky, nůžky, vývrtky, pilníky atd. jsou zbytečné (a často nefunkční), navíc nože s nimi mají většinou krátkou čepel a co je horší nemají pojistku

osvědčené značky: Mikov Brigand (cca 200 Kč), nebo lépe z velmi kvalitní oceli Mikov lovecký nůž (cca 500Kč), Mikov zavírací nože pouze s 1 čepelí, Opinel (jakýkoliv), obyčejné neznačkové nože např. z loveckých potřeb