Co a jak zabalit na skautské akce

Věci na schůzku:

benjamínci: pití, psací potřeby a pastelky, desky (dostanou od rádkyň)

ostatní: pití, psací potřeby (a pastelky), nováček/lucerna/mauglí/cesta (dostanou od rádkyň), šátek, uzlovačka (kdo má), zápisník (sešit s tvrdými deskami A5).

Věci na jednodenní výpravu:

Vhodný batoh, boty přiměřené počasí a dostatečné šířky!! - příliš úzké boty jsou pro dlohodobou chůzi nepohodlné a způsobují otlaky a puchýře, pláštěnka, jídlo, pití + věci na schůzku.

Věci na dvou denní výpravu:

Vhodný batoh, spacák, karimatka, pláštěnka, přezuvky (pokud se spí v budově), věci na spaní, náhradní triko (1 ks) a kalhoty (1 ks), spodní prádlo,ponožky, kapesník, kus toal. papíru, kartáček+pasta, (malý ručník), hřeben, (mýdlo), baterka, lžíce, kapesní nůž, ešus, hrníček, pití (max 0,75 l ), peníze dle konkrétní výpravy + věci na schůzku. Vhodné je také přibalit jeden časopis či tenkou knížku na čtení o poledním klidu (kdo rád čte). Na sebe pohodlné oblečení a boty přiměřené počasí a dostatečné šířky!! - příliš úzké boty jsou pro dlohodobou chůzi nepohodlné a způsobují otlaky a puchýře.

Nedávat:

drahé věci (mp3, mp4,mobily,..) a věci které děti nebudou chtít nikomu půjčit.

Přezuvky - měly by dobře držet na noze (občas hrajeme hry uvnitř budovy a nazouváky dětem kloužou, je to nebezpečné), vhodné jsou např. sandály, cvičky, popř. „kroksy“ pokud mají pásek za patu.

Věci na spaní - vhodné je tričko s dlouhým rukávem a tenčí tepláky nebo pyžamo, holky ocení i měkké teplé ponožky. Dobré je zabalit je spolu se spacákem do spodní komory batohu - děti je tak mají snadno po ruce.

Kus toaletního papíru – stačí odmotat kousek z roličky a zabalit do igelitového pytlíku. V batohu by měl být na snadno dosažitelném místě. Slouží pro nouzové případy (např pokud dítě chce jít na wc ve vlaku a není tam papír). V místě ubytování máme vždy toaletní papír k dispozici. Může být nahrazeno balením papírových kapesníků.

Kartáček a pasta – kartáček s krytem nebo v pouzdře a pasta (co nejmenší tuba, vhodné je koupit jednu malou tubu a tu nechat jako cestovní na několik výprav po sobě. Nelze nahradit balíčkem žvýkaček!!!

Ručník – děti ho většinou nepoužijí, nejvýše při ranní a večerní hygieně. Stačí velikost 30x30 cm, nebo ten sportovní, který zabere málo místa.

Hřeben – Kluci s délkou vlasů pod 2cm ho mít nemusí :-). Holky, které používají kartáč, by ho měly mít co nejlehčí a nejmenší.

Mýdlo – není nutné, pokud se Vám zdá nepostradatelné, zvolte co nejmenší, např. mýdlo z hotelu.

Lžíce – nejlépe obyčejná, ne ze soupravy (občas se ztrácí), nejlépe podepsat nebo s výrazným poznávacím znamením. Celý příbor je zbytečný, v ešusu se s ním stejně nedá moc dobře jíst a paštiku si děti namažou kapesním nožem (od toho ho také mají).

Ešus – označit vyškrábáním přezdívky jehlou/špendíkem/kružítkem všechny díly, děti si ho snadno spletou. Pro úsporu hmotnosti stačí velký ešus a víčko (bez vnitřního dílu).

Pití 0,75 l – slouží jako pití na cestu tam a po doplnění na polodenní výlet či cestu zpět. Větší množství zbytečně zatěžuje záda. Na místě je společná voda s citronem, sirup či čaj.

Jídlo – (obvykle na pouze na páteční večeři. Některým dětem často jídlo přebývá - dávejte přiměřené množství. Dejte jídlo na které jsou děti zvyklé, i ovoce či zeleninu která se nerozmačká. Můžete doplnit pro jistotu nějakou trvanlivou potravinou, kterou dítě bez nehody doveze zpět, pokud ji nesní. Zbytečně nebalit do vícero obalů. Nedávat sladkosti, děti se jich nenají.

Oblečení - pohodlné, raději více tenkých vrstev než jednu silnou, může být i termoprádlo), počítejte s ušpiněním v zápalu hry. Nedávejte zvlášť jedno "hezké oblečení do vlaku".

Doporučení, jak dobře zabalit batoh:

 1. Nechte dítě, ať si nachystá věci, které by si na výpravu vzalo.
 2. Zkontrolujte společně jím nachystanou hromádku dle přiloženého seznamu.
 3. Nechte dítě, ať si věci zabalí do batohu. Pomozte s tím, co jde těžko (např. nacpat spacák do spodní komory batohu, nebo připnout karimatku). Poraďte které věci má dát do menších kapes (např. výše zmíněný toaletní papír ztrácí funkci, je-li uprostřed batohu).
 4. Jídlo balte také s pomocí dítěte.
  1. Pokud batoh zabalíte dítěti sami, připravíte mu perné chvíle strávené hledáním důležitých věcí a pokud najdeme po výpravě nějaké oblečení, ke kterému se nikdo nehlásí, bude nejspíš Vaše. Dítě totiž často ani neví, co všechno si z domu veze a nepozná si to. Krom toho umět si během chvíle zabalit nejnutnější věci je docela upotřebitelná dovednost.
  2. Karimatka se dává podél batohu nejlépe na výšku, na šířku je příliš široká a děti mají problém projít některými dveřmi ve vlaku.
  3. Zkontrolujte, jestli je batoh zatížený rovnoměrně. Pokud tlačí víc na jedno z ramen, je to hodně nepohodlné.
  4. Ramenní popruhy by měly být stejně dlouhé, batoh musí dítěti na zádech sedět tak, aby bederní pás byl cca v oblasti pánve (koriguje se také posuvným zádovým systémem), jinak ztrácí účel (a měl by být zapnutý a utažený).
  5. Na batohu by nemělo nic viset – při chůzi se to rozkývá a znesnadňuje to pohyb.
  6. Přezůvky balte navrch. Je to to první, co dítě po příchodu na místo potřebuje.
  7. Po zapnutí víka utáhněte přiměřeně všechny kompresní popruhy – zeštíhlí batoh a tím se zvýší jeho stabilita.
  8. Dítě by mělo všechny součásti batohu dobře ovládat (zejm. zapínat, utahovat, povolovat a otevírat přezky).